Zašto je važno razvijanje samostalnosti kod deteta
Razvoj samostalnosti kod dece ima ključnu ulogu u njihovom celokupnom razvoju. Ovaj proces pomaže deci da razvijaju osnovne veštine i sposobnosti koje će im biti od koristi tokom celog života.
Razvoj samostalnosti kod dece je važan jer deca postizanjem malih zadataka razvijaju samopouzdanje i osećaju se uspešnim, kompetentnim i spremnim za suočavanje sa novim izazovima. Samostalnost podrazumeva i samoregulaciju tj. razvijanje sposobnosti kasnijeg lakšeg nošenja sa stresom, frustracijom i konfliktima. Nezavisnost u svakodnevnim aktivnostima omogućava deci da obavljaju osnovne svakodnevne zadatke, kao što su nameštanje kreveta, oblačenje, pranje zuba. Ovo olakšava roditeljima i pomaže deci da se osećaju nezavisni. Kroz samostalne, svakodnevne aktivnosti, deca razvijaju fine i grube motoričke veštine. Ove veštine su ključne kasnije za pisanje, crtanje, vezivanje pertli i druge zadatke.
Kroz samostalnost, razvijajući svest o posledicama svojih odluka, deca uče da prepoznaju i preuzmu odgovornost za svoje postupke.
Samostalnost podstiče socijalnu interakciju tj. sposobnost komunikacije i saradnje sa drugima. Kroz međusobno deljenje odgovornosti (u porodici, vrtiću, školi), deca uče o uzajamnom poštovanju i saradnji.
Samostalnost u učenju i obavljanju zadataka pomaže deci da razvijaju radne navike i veštine koje su im potrebne za školsko okruženje
Kroz samostalno istraživanje i rešavanje problema, deca razvijaju kreativnost i maštovitost. Ovaj proces podstiče razvoj kognitivnih veština i sposobnosti rešavanja problema. Razvoj samostalnosti smanjuje zavisnost dece o roditeljima ili drugim odraslima. Ovo je ključno za izgradnju autonomije i pripremu dece za odraslo doba.
Razvoj samostalnosti kod dece im pomaže da postanu svesni, odgovorni i samopouzdani pojedinci koji su spremni da se nose sa različitim životnim izazovima. Roditelji, vaspitači i učitelji igraju ključnu ulogu u podršci ovom procesu kroz postavljanje realnih očekivanja i pružanje prilika za samostalno učenje i istraživanje.
U narednom delu vam navodimo 8 različitih grupa aktivnosti u danu jednog deteta starijeg od 18+ meseci.
Svaka od aktivnosti se naravno uvodi postepeno, kroz igru i prilagođava uzrastu deteta.
Nameštanje kreveta i briga o ličnoj higijeni
Dete se u ovu aktivnost može uvesti tako što će za početak odrasla osoba preuzeti ulogu nameštanja kreveta, a dete će ređati jastuke ili plišane igračke na krevet. Pomagati kako ume i može i za to dobitu usmenu, pozitivnu potvrdu o uloženom trudu.
Umivanje, pranje zuba i sl. se u mlađem uzrastu takođe odvija uz pomoć odrasle osobe. Važno je podržavati detetovu radoznalost i samostalnost. Budite tu da pokažete, usmerite.
Oblačenje i obuvanje; priprema odeće za naredni dan
Ova aktivnost podstiče razvoj grube i fine motorike (zakopčavanje rajsferšlusa, dugmića, percepcija sopstvenog tela).
Pripremom garderobe za naredni dan olakšava se i ubrzava jutarnja rutina. Deci je dozvoljeno da izraze svoju kreativnost odabirom odeće za novi dan. 🙂
Učestvovanje u skoro svim kućnim poslovima
Deca vole da stavljaju sudove ili veš u mašinu, traže parove čarapa, brišu stakla, prašinu. Najčešće imitiraju nas odrasle i to im ne treba braniti, već samo prilagoditi uzrastu. Deca se raduju kada su sa nama i pomažu nam. Osećaju se korisnim, ponosnim i razvijaju mnogobrojne veštine, koje su opisane u prvom delu teksta.
Što starije dete, to i više odgovornosti. Možete napraviti i plan prilagođen vašim porodičnim obavezama gde će se detaljnije isplanirati kućni poslovi, ko ih kada obavlja i sl.
Papir, olovka, bojice, makaze, lepak
Smatram da skoro ne bi trebalo da prođe dan, a da deca nešto ne oboje, iseku, zalepe. Većina dece voli ovu aktivnost i istraživanje bojama. Nekada će ova aktivnost trajati 5 minuta, a nekada i mnogo duže.
Kod dece mlađeg uzrasta od 3 godine preporučujem voštane bojice i korišćenje makaza i lepka uz nadzor odrasle osobe.
Knjige, slikovnice, razgovor
Ne telefoni, ni pasivno gledanje u druge ekrane, već čitanje detetu i pričanje. Samo tako se na najbolji mogući način razvijaju jezičke veštine kod deteta.
Možete čitati omiljene knjige, slikovnice, pričati o tome kako ste proveli dan ili pustite dete da ispriča šta želi. Osmilite zajedno priču, pesmu. Pustite mašti na volju. 🙂
Boravak u prirodi
Parkić, šetnja, 10 minuta, sat vremena ili duže, ali pokušajte da vam boravak napolju bude jedna od svakodnevnih aktivnosti sa detetom. Benefiti boravka napolju su mnogobrojni.
Slagalice, edukativne igre, slobodna igra
Igra nije samo detetov način zabave; to je esencijalna komponenta njihovog odrastanja i razvoja. Dajte deci vreme i prostor za igru, jer je to njihovo “radno mesto” gde grade temelje za budućnost.
TV i korišćenje tzv. pametnih uređaja
O sadržaju koje dete gleda i učestalosti korišćenja ekrana vi (porodica) odlučujete.
Promeniti navike nije lako, ali ukoliko se odlučite na taj korak, samo hrabro i dosledno!
Pročitajte i tekst: 9 aktivnosti pred spavanje umesto davanja ekrana.
0 Comments
Trackbacks/Pingbacks