Održavanje porodičnih sastanaka može imati mnogo pozitivnih uticaja na porodične odnose i razvoj dece. Na porodičnim sastancima možete razgovarati o svakodnevnim ili nedeljnim porodičnim aktivnostima i obavezama ili pak zajednički planirati proslave, odmore i sl.
Redovno održavanje porodičnih sastanaka doprinosi međusobnom razumevanju i slušanju, podršci, razvoju odgovornosti, samostalnosti i samopouzdanja, učenje o tome kako se planira, donose odluke ili rešavaju konflikti.

Učestalost (jednom nedeljno ili ređe) i mesto (za trpezarijskim stolom, u dnevnoj ili dečijoj sobi i sl.) održavanja porodičnih sastanaka određujete vi, u skladu sa dinamikom vaših porodičnih aktivnosti, uzrasta dece i sl.
Kod nas se oni održavaju otprilike jednom nedeljno.
Na dnu stranice možete besplatno preuzeti naš PDF predlog “protokol” za vođenje porodičnog sastanka, na ćirilici i latinici. 😊

Evo nekoliko razloga zašto je značajno redovno održavati porodične sastanke sa decom:
1. Komunikacija i aktivno slušanje
Porodični sastanci pružaju priliku za otvorenu komunikaciju i aktivno slušanje između članova porodice. Deca treba i smeju slobodno da izraze svoje misli, osećanja, brige, ideje, da otvoreno postavljaju pitanja.
2. Razvijanje veština rešavanja problema
Održavanje porodičnih sastanaka pomaže deci da razvijaju veštine rešavanja problema (uz podršku i pomoć odraslih). Kroz razgovor o porodičnim pitanjima i zajedničko donošenje odluka, deca uče kako da analiziraju situacije, izraze svoje mišljenje i dođu do zajedničkih rešenja.
3. Planiranje i organizacija; postavljanje ciljeva
Porodični sastanci su odlična prilika za planiranje porodičnih događaja i aktivnosti i postavljanje porodičnih i individualnih ciljeva. Deca mogu izraziti svoje ideje i želje, a porodica zajedno postavlja prioritete i planira dalje korake.

4. Razvoj odgovornosti i samostalnosti
Kroz učešće u porodičnim sastancima, deca uče i o obavezama i odgovornostima u porodici. Dodeljivanje zadataka, dogovaranje oko obaveza i aktivno učestvovanje u donošenju odluka doprinosi razvoju odgovornosti i samostalnosti kod dece.
5. Jačanje osećaja pripadnosti
Redovno održavanje porodičnih sastanaka doprinosi osećaju pripadnosti porodici. Deca koja se osećaju uključenom u porodične aktivnosti i odluke razvijaju snažan osećaj pripadnosti i sigurnosti.
6. Prevencija i konstruktivno rešavanje konflikata
Otvorena komunikacija koja se neguje kroz porodične sastanke može pomoći u prevenciji i rešavanju potencijalnih konflikata. Redovni razgovori o problemima i određenim izazovnim porodičnim situacijama može sprečiti nagomilavanje nesporazuma i stvaranje negativnih osećanja u porodici.
7. Podsticanje zajedničkih vrednosti
Porodični sastanci su odlična prilika da se razgovara o vrednostima koje porodica neguje. Razmatranje i deljenje tih vrednosti pomaže u usmeravanju svih članova porodice ka zajedničkim ciljevima, vrednostima i principima.
Ovde besplatno preuzmite PDF “protokol” za beleženje (prikupljanje) tema za porodični sastanak na latinici ili ćirilici, odštampajte, i na njega možete upisati ime ili nadimak vaše porodice, datum održavanja sastanka, naziv tema za obradu i koji član porodice je predložio određenu temu. Na poslednjoj, trećoj, strani dokumenta dete može npr. nacrtati ili napisati ono što je dogovoreno na sastanku.
Moja deca vole ovu aktivnost “zapisničara” i mnogo aktivniji budu tokom samog porodičnog sastanka, jer imaju važnu ulogu. 🙂 Sve te “protokole” možete čuvati u jednoj posebnoj fascikli i tako možete uvek imati uvid u to kada i o čemu ste razgovarali, šta je dogovoreno na sastanku i npr. da li su se postigli određeni dogovori i ciljevi. 🥰

0 Comments